Didem

Öfke baldan tatlıdır ama ben ona dur diyorum

Bu konu Didem tarafından 1 sene önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Didem
Didem
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 3434
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 9:55

Öfke baldan tatlıdır ama ben ona dur diyorum

NotuiteSane
Öfke baldan tatlıdır ama ben ona dur diyorum

Her insanın yaratılış karakterinde olduğu gibi, benim de öfkelenme gibi bir karakterim var. Atalarımız ne demiş.“Öfke baldan tatlıdır.”

Bu öfkelenmeler önemli nedenlere dayandığı gibi, çok önemsiz ve basit nedenlerden dolayı da aniden ve hızlı olabiliyor.

Tarihi geçmiş ürün elime tutuşturulup eve geldiğimde dikkatimi çekerse öfkeleniyorum.

Manavdan poşetime çürük meyve konulunca da öfkeleniyorum.

Araç kullanırken de sık sık öfkelenmemiz gerekiyor. Kafana göre giderken karşıdan biri hatalı sollama yapmış ve yolu kapatmış geliyor. Haydi öfkelenme.

Ana yolda seyir halinde iken yan yoldan önümüze fırlayan ve pişkin pişkin geliş anayoluna bakmaz gibi davranan, araç sürücüsüne de öfkelenmemiz gerekiyor.

Aracını müsait bir yere park etmişsin. İşin bitmiş geliyorsun. Aracının dört tarafı da kapanmış. Haydi öfkelenme.

Kuyruklarda beklerken birinin gelip mazeretsiz araya girmesi de haklı olarak öfkelenme sebebi.

Bir yerde beklemekte iken acelesinden çarpıp geçen kişiye öfkelenmeyim, ola ki bir sıkıntısı yada acil bir işi vardır; fakat özür dileyeceği yerde mırıldanarak giderse.

Sokaktan geçen birinin evimin önüne çöp atarak geçmesine de öfkelenmeliyim.

Bu örnekleri hepimizin çoğaltması mümkün.

Tamam, da ani ve hızlı öfke yanlış yaptırıyor, muhatabın kalbini kırıyor. Kırılan kalp yerine gelmiyor. Artı, en önemlisi de, kul hakkı geçiyor. Nasıl helalleşeceğiz. Musallada, imamın hakkınızı helal ediniz demesi ile helalleşmek kolay değil. Peygamber Efendimizin helalleşmesi esnasında bir Sahabe ne demiş? “Ya Resulallah bir zaman siz benim sırtımı kırbaçladıydınız.” Peygamber Efendimiz hemen mübarek sırtını açıvermiş. “Buyur kırbaçla” diye. (Oysa peygamberlik mührünü görebilmesi için Sahabenin bir senaryosu imiş ). Bizde bunu örnek alacağız ve pişman olunca kişinin karşısına geçip, arkadaş bir zaman ben senin kalbini kırdım veya şöyle şöyle zarar verdim. Bu zararı tazmin edeyim de helalleşelim diyeceğiz.

Niçin öfkeme dur demeliyim?

Çünkü Cenabı Allah Kuran’ı Kerim’de; (Ali İmran süresi 134. ayet) “ Onlar bollukta ve darlıkta Allah yolunda harcayanlar, öfkelerini yenenler, insanları affedenlerdir. Allah iyilik edenleri sever.”

(Bakara süresi 153. ayet) “ Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki Allah sabredenlerle beraberdir.”
Buyurduğu için.

Çünkü, Peygamber Efendimiz;
(Ebu Hureyre’den Rivayet) “Gerçek babayiğit, güreşte rakibini yenen değil, öfkelendiği zaman nefsine hakim olan kimsedir.”

(Muaz İbnu Cebel’den Rivayet) İki kişi Resulullah (sav) huzurunda küfürleştiler. Birinin yüzünde diğerine karşı öfkesi gözüküyordu. Resulullah (sav) “Ben bir kelime biliyorum, eğer onu söyleyecek olsa, kendinden zuhur eden öfke giderdi. Euzu billahimineşşeytanirracim.”

(Ebu Vail’den rivayet “Öfke şeytandandır, şeytan da ateşten yaratılmıştır, ateş ise su ile söndürülmektedir; öyleyse biriniz öflelenince hemen kalkıp abdest alsın.”

Buyurduğu için.

Çünkü Atalarımız;

“Öfke ile kalkan zararla oturur.”

“Öfkede akıl kalmaz”

Dedikleri için.

Çünkü, Şeyh Edebali, Osman Gazi’nin şahsında yöneticilere; “Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana. Güceniklik bize; gönül alma sana. Suçlamak bize; katlanmak sana. Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar anlaşmazlıklar bize; adalet sana. Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana. Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana. Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana.”

“Öfken ve nefsin bir olup aklını mağlup eder. Bunun için daima sabırlı, sebatkar ve iradene sahip olasın. Sabır çok önemlidir. Bir bey sabretmesini bilmelidir. Vaktinden önce çiçek açmaz Ham armut yenmez, yense bile bağrında kalır. Bilgisiz kılıç da tıpkı ham armut gibidir.”

Öğütü için.

Çünkü

Öfke ile kalkışınca özür dilemek zorunda kaldığım için.

Öfkemize dur diyebilmek dileğiyle.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 157 Cevap
  • Son Üye: aile