Didem

Adı gibi özel, dileyin gerçekleşsin

Bu konu Didem tarafından 1 sene önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Didem
Didem
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 3434
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 9:54

Adı gibi özel, dileyin gerçekleşsin

NotuiteSane
Adı gibi özel, dileyin gerçekleşsin

“İnsan yeter ki istesin”. Çok doğru. İstemek, istediğimiz şeyler için vazgeçmeden savaş vermek. Biz istediğimiz şeylerin peşinden ne kadar koşarız, gideriz ki. Kaç kere iç sesinizi dinler ve dinletirsiniz birine. Kaç kere bıkmadan sorarsınız kendinize?

Ben yıldızı örnek olacak bir ses duymuştum yıllar önce ve o ses zaman zaman bana yaptıklarını kulağıma fısıldıyordu, şimdi de ben ilgisini çekenlere çok isteyenlere fısıldamayı istiyorum. Müsaadenizle.

Adı Dilek. Kırklı yaşlarında. O da herkes gibi başladı yaşam yolculuğuna, o da bir çoğu gibi çalışkandı ve eğitim aşkının başına ne güzel çoraplar öreceğini hiç mi hiç tahmin bile edemedi.
Evli olup, yaşıtlarından farklı yaş gruplarıyla eksik kalan eğitimini önce tamamladı, Sonra da diline pelesenk ettiği en büyük hayalini yakın sevdikleriyle paylaşmayı yeğledi. Örnek bir öğretmen olacak bunun için her türlü fedakârlığı yapacaktı. Bir gün bu hayalinin gerçek olacağını da biliyordu.
Gaziantepli bir ailenin iki çocuğundan biri. Hırslarını yazarak büyütmüş içinde ve asla vazgeçmemiş istediklerinden. Örnek gösterilen mütevazılığı ile en önemli özelliği yardımseverliği o istemese de yine ön plana çıkartılmış.
Uzun yıllar evli olmasına karşı içindeki özlemi büyüyen, tatması gereken anneliğin hayalini kurduğu, yıllar sonra kavuştuğu öğretmenlik mesleği ile yoğurmuş. Buna üzülüp sorgulamak yerine sebebi olduğunu düşündüğü yaşadıklarını tecrübe edip, biriktirmiş içine.
Dilek öğretmeni konuşturmak için yaşadıklarına şahit olmanız gerekiyor. Sessizliği sese dönüştürüyor anında.
Yüreğinden gelen sesleri hissettiren, sözünün eğrisini, doğrusunu içinden geldiği şekliyle söyleme cesaretini gösteren, kafasına koyduğunu hayatından, çok sevdiği eşinden hiç eksik etmeyen nice Dilek öğretmenlere ihtiyacımız var.
Oluşturduğu network ile sadece bulunduğu yerde değil, dünya çocuklarına da uzanan bir kolu var.
İçinde büyüyen çocuk sevgisi, mezuniyet sonrası devam ettirdiği sosyal hayatın içine biranda oturuvermiş.
Masalsı ve bir o kadar acıları sevgiye dönüştüren kalbi ile tanıdığım eğitmen Dilek Hanım, bir çoğumuzu hikâyesi ile büyülüyor. O kimine göre samimi ve sırlar anlatılan bir abla, kimine göre kafasını koynuna yasladığı gözünün yaşını silen vicdanlı bir idealist öğretmen, bazı zamanlarda annesizlerin annesi, ablası. Esenyurt’ta bir ilköğretimde başladığı ilk anını anlatırken gözleri heyecandan gözyaşı akıtıyor.
Öğretmenlikle başladığı mesleğini, girişken bir bayan olarak kendi okulunu açıp yönetmekle neticelendiriyor. Ama bu sıradan bir okul değil. Engelli öğrencilerden oluşuyor. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi sayılan kurumunda öğrencileri ile o şimdi mutlu, huzurlu. Öğrencilerin ve velilerin güveni, yaşama heyecanla başlatıyor diyor. "Allah bana soyadımı taşıyan bir çocuk vermedi demek ki sebebi başka yavrulara şefkat göstermem, onlar için çalışmammış" derken ki manası hepimize ders verir cinsten.
Dilediği her şeyi hayata geçirme çabasındaki Dilek öğretmen “Gazze ve Gazze çocukları” adlı projesiyle kamuoyunda ciddi ses getirmiş, bunun için elinden geleni de fazlası ile yapmış olmanın kendi adına haklı gururunu yaşıyor.
Şimdilerdeki tek hedefi, "Türkiye’de engeliler köyü kurmak" . İçinde evleri, hastaneleri ve tüm sosyal tesisleri olan. Ne mutlu. Ülkemde iftihar edilecek olaylar yok değil. Tozlu raflardan çıkartılması gerekenlerin yanında, imza atılması gereken onca projeye biran evvel destek verilirse.

Kuyruklu yıldız dünyaya uzun aralıklarla geliyor ve her seferinde dünya üzerinde, doğu & batı kalıcı birer etki yapıyor. Farkında olduğumuz, olmaya çalıştığımız ya da hiç bilmediğimiz nice Dilek öğretmenler varken çevremizde ne duruyoruz ki. Aramızda binlerce kabiliyetli, kendini yetiştiren ve gerçekten öğrenmesini bilen süpernovalar mevcut.
Galiba tüm bunlardan öğrendiğim, öğrenciliğimin bitmediği. Her gün yeni bir şeyler, istiyorsunuz, öğreniyorsunuz. Ye kürküm ye!
Dünya insanı bunları unutursa ne yapar? Son yıllarda daha fazla söylüyorum. İnsan hatırlansın diye konuşur, akılda kalsın diye yazar. Bizim giyinirken eskitmeye değil, bizim konuşurken eskimemeye dikkat etmemiz gerekmez mi?
Umutsuzluğun içine çekilen bir gençlik, kimse istemiyor. Geçmiş yılların acısını, tarihimizi yüzümüze çarpan gerçekler gösteriyor. Kaldı ki artık görmememiz için bahane yok. Dünya resmen dile geliyor. Başımıza onca gelen felaketleri, kişisel depremlerinizi en önemlisi samimiyetimizi bir elekten geçirsek diyorum.

Aynur AYAZ


—>: Adı gibi özel, dileyin gerçekleşsin

sükünet
eline yüregine saglık

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 157 Cevap
  • Son Üye: aile