Asya

Duş Teknesi Nasıl Monte Edilir

Bu konu Asya tarafından 1 sene önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 9:44

Duş Teknesi Nasıl Monte Edilir

Jelibon
Duş Teknesi Nasıl Monte Edilir

Yeni bir duş teknesi montajı

[IMG]http://www.evdose.com/tur/uygulama/banyo/resim/uygban0013a.jpgdolunay

Duş tekneleri 70Duş Teknesi Nasıl Monte Edilir cm kenar ölçüsüne sahip kare biçiminde teknelerden başlamaktadır ancak dikdörtgen şekilli bir tekne banyonun bir köşesini doldurmak için daha uygundur. Derin bir duş aynı zamanyda sudan tasarruf sağlayan bir çocuk küveti olarak da kullanılabilir. Yavan duş tekneleri yaşlı veya bedensel özürlü kişilerin duşa girmesinde rahatlık sağlar.

Duş Teknesi Ve Aksesuarları

[IMG]http://www.evdose.com/tur/uygulama/banyo/resim/uygban0013b.jpgdolunay

Duş teknesi, drenaj takımı ve conta macunu (ortada), taşma borusu ve sifon (solda) ve bir tekne desteği (sağda) yaygın olarak kullanılan mod üçbeş ayarlanabilir ayak bulunmakta ve bu ayaklar yardımıyla zemindeki engebeler dengelene bilmektedir. Kolların biri de, suyun boşalmasını engellememesi için ayarlanabilir özelliktedir.

Drenajın Montajı

[IMG]http://www.evdose.com/tur/uygulama/banyo/resim/uygban0013c.jpgdolunay

Conta macunundan bir kordon hazırlayın, bu kordonu drenaj süzgecinin altına yerleştirin. Süzgeci duş teknesinin zemin deliğine yerleştirin, vidayı sokun ve alt taraftan vana dibini bir somunla ellerde tespit edin. Dışarıya taşan conta macununu hemen temizleyin. Taşma kapağını monte edin.

[IMG]http://www.evdose.com/tur/uygulama/banyo/resim/uygban0013d.jpgdolunay

Dışarıdan bir conta halkasını taşma deliğineyerleştirin uç borusunu sıkıca yerleştirin uç borusunu sıkıca bastırın ve tekne drenajıyla irtibatlandırın. Parçalarını vidalayarak sifonu monte edin bağlantılara mutlaka conta halkaları yerleştirin. Sifonu, drenj borusunun yönüne bakacak şekilde döndürün.

Duş Teknesinin Hizalanması
Şimdi tekne altlığı monte edilir. Plastik vantuzlar üzerindeki kendiliğinden yapışan bir izolasyon katmanı, ayaklar üzerindeki ****l tekne ile zemin döşemesi arasında sess iletimini keser. Alışverişinizde alırken buna dikkat edin. Aksi halde ayaklarla zemin arasına yalıtım şeritleri (keçe ya da madeni yün) yerleştirin. Yüksekliği ayarlanabilen ayakları hemen hemen eşit miktarda uzatın duş çanağı her durumda, sifonun altında yeterli bir boşluk bulunacak ve sifon boğulmayacak şekilde bir miktar yüksekte durmalıdır. Ayaklar duş teknesini güvenli şekilde taşımaya tek başına yeterli değildir.

[IMG]http://www.evdose.com/tur/uygulama/banyo/resim/uygban0013e.jpgdolunay

Duvara yerleştirilecek özel taşıyıcı köşebentler, teknenin devrilmesini önler. Duşu köşelerden birine yerleştirirseniz duş teknesinin her kenarı için iki köşebent monte edin. Tekne kenarlarının yalnızca birisi duvarla temas ediyorsa statik dayanım üç köşebentle güvenliğe alınmalıdır.Normalde küvet ve duş bir duvarda bulunacak şekilde planlanır böylece boru boyundan, işçilikten, zamandan maliyetten tasarruf sağlanır.

[IMG]http://www.evdose.com/tur/uygulama/banyo/resim/uygban0013f.jpgdolunay

İki teknenin bir hizada olup olmadığını su terazisi yardımıyla kontrol edin. Değillerse tekneleri, ön kenarları birbirine silme şekilde hizalanıncaya kadar itin. Duş teknesinin hiza ayarı ve topraklanması duşa girenlerin ayağının takılmaması için duş teknesinin eşiği düz olmalıdır.

[IMG]http://www.evdose.com/tur/uygulama/banyo/resim/uygban0013g.jpgdolunay

Çanak zemininin de eğimli olmaması gerekir, aksi halde yıkananın ayağı kayabilir. Bir suterazisi kullanarak teknenin yatay konumunu ayaklar yardımıyla ayarlayın.

[IMG]http://www.evdose.com/tur/uygulama/banyo/resim/uygban0013h.jpgdolunay

****l tekneler topraklanmalıdır. Banyodaki nem elektrik iletkenliğini artırır ve buna bağlı olarak da güvenliğinizi tehlikeye ydüşürür. Bakır tel veya çelik şeritle duş, koruma iletkenine bağlanır. Bunun için dengeleme hattı delikli bir kelepçe yardımıyla tespit edilir. Bu işlemi mutlaka bir elektrikçiye yaptırın.

Ayakların Sabitlenmesi

[IMG]http://www.evdose.com/tur/uygulama/banyo/resim/uygban0013i.jpgdolunay

Daha sonra yeniden kendiniz işe devam edebilirsiniz. Teknenin ayakları zemine sabitlenir. Hazır sıvayı veya hızlı donan çimentoyu karıştırın, ıslak malzemeyi duvarcı malasıyla taşıyıcı ayakların çevresine sürün.

Duş teknesinin düşme borusuyla bağlandıktan sonra öne doğru eğimli olmasına veya bir tekne koruyucusuyla astarlanmasına dikkat edilmelidir. İşiniz bittikten sonra, bir duş kenarından zemine düşey olarak, giysiler için yeterli alanın bulunup bulunmadığını ölçün.

Drenaj Borusuna Bağlantı

[IMG]http://www.evdose.com/tur/uygulama/banyo/resim/uygban0013j.jpgdolunay

Şimdi sifonu drenaj borusuna ve bu boruyu da düşme borusuna bağlayın. Drenaj boruları bugün plastikten yapılmaktadır. Yüksek sıcaklığa dayanıklı malzeme, yani HT boru kullanın. Bu borular kaynar suya bile dayanıklıdır. Bu borular koyu gri renktedir.

[IMG]http://www.evdose.com/tur/uygulama/banyo/resim/uygban0013k.jpgdolunay

Döşenmeleri kolay, birbirleri içine geçmeleri basittir. Kauçuk contalar bağlantıların geçiş ve bağlantı noktalarında ğüvenli olmalarını sağlar. Boruları uçları sona dayanıncaya kadar birbirine geçirin. Sonra 1 cm kadar dışarıya çekin – böylece borularda gerekli genleşme mesafesi bırakmış olursunuz.

Son İşlemler

[IMG]http://www.evdose.com/tur/uygulama/banyo/resim/uygban0013l.jpgdolunay

Duş teknesinin önündeki karolar için bir zemin (kartonpiyer ya da gözenekli betondan) hazırlayın, karoları döşeyin ve duş perdesi veya saydam bir duş separatörü için bir boru monte edin.

[IMG]http://www.evdose.com/tur/uygulama/banyo/resim/uygban0013m.jpgdolunay [IMG]http://www.evdose.com/tur/uygulama/banyo/resim/uygban0013n.jpgdolunay
[IMG]http://www.evdose.com/tur/uygulama/banyo/resim/uygban0013o.jpgdolunay [IMG]http://www.evdose.com/tur/uygulama/banyo/resim/uygban0013p.jpgdolunay

alıntıdır

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 157 Cevap
  • Son Üye: aile