Asya

Bitkilerde Fotosentez Olayı Nedir

Bu konu Asya tarafından 1 sene önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 9:43

Bitkilerde Fotosentez Olayı Nedir

Kayıtsız Üye
bitkilerde fotosentez olayı nedir bilgi verirmisiniz


Cevap: Bitkilerde Fotosentez Olayı Nedir

Deli Sevdam
Bitkilerde Fotosentez Olayı Nedir

Bitkinin yassılaşmış, yeşil organına yaprak denir. Fotosentez olayı burada olur.Bitkiler besinlerini üretmekte zorundadır. Bütün canlılar devamlı yaşamları boyunca enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu enerji, aldıkları besinlerden karşılanır. Bitkiler karbondioksit,su ve güneş enerjisi kullanarak besinlerini yaparlar. Bu bitkilerin genç gövdelerinde,dallarında ve yapraklarında bulunan klorofil maddesi besin yapma işini gerçekleştirir. Bu nedenle yeşil bitkilere üreticiler(ototrof) canlılar denir. Hayvanlar,insanlar ve yeşil olmayan bitkiler besin yapamaz. Kendileri besin yapamadığı için hazır besinlerle beslenirler. Bu canlılara tüketiciler(hetotrof) canlılar denir.

Yeşil bitkiler,yapraklarındaki klorofil aracılığı ile güneş ışığını toplarlar. Toplanan güneş ışığı kimyasal enerjiye dönüştürülerek, genelde nişasta olarak depolanır ve gelişmek,büyümek için yakıt olarak kullanılır. Bitki güneşten aldığı ışık enerjisi ile karbondioksit ve sudan yararlanarak zengin içerikli bir besin olarak glikoz(şeker) elde etmektedir. Besin elde etme adına gerçekleşen bütün bu kimyasal süreç fotosentez olarak ifade edilir.

Foto,ışık anlamına gelir, ışık özümlemesi sonucu doğanın enerji dönüşümünü sağlayan olay fotosentezdir ve bu harika olay bitki yapraklarından besin yapımıdır. Fotosentez, bilim adamlarının tam olarak çözemedikleri eşsiz bir tasarımdır. Bu işlemi çıplak gözle asla göremeyiz. Çünkü bu mekanizma çalışmak için elektronları,atomları ve molekülleri kullanır. Fotosentezin nasıl olduğu bugün bile hala kesin kullanılmamaktadır.

Bitkilerdeki klorofil adlı yeşil renkli madde,havadaki karbondioksiti alır. Yapraklarda gece,ışık olmadığından dolayı fotosentez gerçekleşemez. Bu nedenle gece sadece solunum yaparlar,yani gece bulundukları çevreden oksijen alıp,karbondioksit veriler. Ancak ışık karşıda hem fotosentez hem solunum yapalar. Bitkiiler, kendii besiinllerini fotosentez olayı yardımıyla kendilleri yaparllar!!

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 157 Cevap
  • Son Üye: aile