Asya

Pire ilaçlaması hakkında bilgi

Bu konu Asya tarafından 1 sene önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 5:15

Pire ilaçlaması hakkında bilgi

Esmer Melek
Pire ilaçlaması hakkında bilgi

Pire haşeresi, dünya üzerinde 2000 kadar türü bulunan ve kan emerek beslenen zararlı haşerelerdir. Pireler üzerinde yaşadıkları canlının ismini alırlar. En fazla bilinen pire türleri arasında insan piresi, kedi piresi, köpek piresi, pamuk piresi, su piresi, toprak piresi, deve piresi, kar piresi, tavuk piresi ve fare piresi ön plandadır. Pire, sıcak alanlarda yaşamayı seven ve bu alanlarda çok çabuk çoğalan haşeredir. Beslenmesini insan ve hayvan kanı emerek sağlayan pireler, hayvanlardan aldıkları hastalıklı kanı, insanlara bulaştırır. Pire canlısının boyu beslenmelerine ve yaşam alanlarına göre değişir. Ortalama bir pire boyu 5-10mm arasındadır. Bir pirenin ömrü birkaç hafta ile 1 yıl arasında değişir. Pire güçlü bacak yapısı sayesinde kendi boyunun 100–150 katı kadar yükseğe zıplayabilir. Pireler yaşamlarını 3 evrede tamamlar.

Yumurtadan çıkan larvalar, pupa döneminin ardından ergin bir pire haline gelirler. Pire haşeresi ölene kadar sürekli canlılardan kan emer ve sürekli yumurta bırakır. Pire yumurtalarının açılma süresi ortamın sıcaklığı ile alakalıdır. Pirelerin renkleri ise genelde sarı, kahverengi ve kırmızıdır.

*Kar piresi: çok soğuk havalarda dahi yaşayabilen kar piresi, karlı ve soğuk olan bölgelerde daha çok görülür. Kar pirelerinin kuyrukları çatal şeklindedir.

*Pamuk piresi: Bitkilerin öz sularını emerek beslenen, pamuk pireleri yeni filizlenen bitkilerin kurumasına neden olur.

*Kum piresi: Tozlu ve kumlu ortamlarda bulunan kum pireleri, kabuklu pire olarak da bilinir. Kum pirelerinin boyu 2 mm civarında olup, deniz kıyılarında ve yosunlar üzerinde görülür. Kum piresinin yaklaşık 1 metre uzağa sıçrama özelliği vardır.

*Tavuk piresi: Kuş ve tavuklarda yaşayan pire türüdür. Tavuk piresi tavukların gaga etrafında, göz kenarlarında ve ibik etrafına yerleşir.

*Kedi piresi: Kedi pire baş kısmı yuvarlak ve ön dişleri arka dişlerinden daha kısa olan pire türüdür. Bu özellik ile kedi piresi ve köpek piresi birbirinden ayrılır.

*Köpek piresi: Köpek piresi, pire türleri arasında en büyük olan pire türüdür. Yaban hayvanlarının ve köpeklerin üzerinde bulunan köpek pireleri kendi vücut ısılarını üzerinde olduğu canlının ısısına göre ayarlayabilme özelliğine sahiptir.

*İnsan piresi: İnsan piresi, boyu 2-4mm arasında olan pire türüdür. İnsan pireleri insanların derilerinin, kılcal damarların en yoğun olduğu yerinden hortumunu sokarak deler ve kan emer. Ergin bir insan piresi günde 30–40 yumurta yapar. İnsanlara hastalık bulaştıran pirelerin başında insan piresi gelir.

*Su piresi: Su piresi, su birikintilerinde bulunan özellikle akvaryum yetiştiricileri tarafından kullanılan bir pire türüdür. çok küçük olan su pirelerinin dişileri 1,5 mm, erkekleri ise 1 mm boyundadır. Tatlı su ve denizlerde yaşayan su pireleri, balıklar için önemli bir besin kaynağıdır. Balık yemi olarakta kullanılan su pirelerinin, erkek olanları dişilerinden daha küçüktür.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 157 Cevap
  • Son Üye: aile