Asya

Kalorifer Böceği ilaçlaması hakkında bilgi

Bu konu Asya tarafından 2 sene önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 5:15

Kalorifer Böceği ilaçlaması hakkında bilgi

Esmer Melek
Kalorifer Böceği ilaçlama

Kalorifer böceği, Hamam böceğinin bir türüdür. Kalorifer böceğinin diğer bir adı da alman hamam böceğidir. Genel özellikleri diğer hamam böcekleri ile aynıdır. Kalorifer böceği nemi ve sıcaklığı seven bir canlıdır. Kalorifer böceği sıcak iklimin hüküm sürdüğü birçok kıtada ve ülkede bulunurlar. Dünyada yaşayan 3500 kadar hamam böceği türü bulunmaktadır. Kalorifer böceği ve diğer hamam böcekleri genellikle aynı ortamı paylaşırlar. Kalorifer böceğini diğer türlerden ayıran belli başlı özellikler vardır. Kalorifer böceği küçük yapılı bir haşere olup genellikle 1 – 2cm kadardır. Kalorifer böceklerinin vücutları Altan ve üsten basık bir yapıdadır.

Kalorifer böceğinde vücudu dıştan saran bir kanat sistemi bulunur. Kalorifer böceği bu kanatlarını uçmak için kullanmaz ve sadece bu böceği dış zararlardan korur. Kalorifer böceği yaşadığı yere göre farklı renklerde olabilir. Genel olarak kalorifer böcekleri kızıl, kahverengi, sarımtırak bir yapıdadır. Kalorifer böceği çok pis bir böcektir. Her türlü pisliği yerler ve insanlara birçok hastalığı bulaştırırlar. Kalorifer böceği bu hastalıkları yaşam alanlarına ya bıraktıkları pislikler ve dışkılar ile ya da besinler üzerinden beslendikten sonra bıraktıkları atıklar ile insanlara bulaştırır. Kalorifer böceği vasıtası ile insana bulaşan belli başlı hastalıklar şunlardır; verem, kolera, basilinin, tifo, Entamoeba coli, E. histolyrica, Giardia intestinalis, Balantridium coli, daire ve gıda zehirlenmelerine neden olurlar.

Bu böcekler ev ve yaşam alanlarına gelip yerleşti mi çok hızlı bir şekilde ürer ve çok sayıda çoğalır. Kalorifer böceği bazen bir defa çiftleşir ve Bu çiftleşme ile ömrü boyu yumurta bırakabilir. Kalorifer böceği yumurtasını evin kenara kuytu kısımlarına bırakır. Eve bulaşan bir kalorifer böceği belli bir zaman sonra binlerce olabilir. Bir kalorifer böceği yumurta bırakma döneminde yaklaşık olarak 200 – 300 kadar yumurta bırakır. Kalorifer böceği yumurtasını 20 – 30 adet yumurtadan oluşan paketler halinde bırakır. Kalorifer böcekleri geceleri çok aktiftirler bu bakımdan geceleri bu böcekler ile daha sık karşılaşırız. Kalorifer böcekleri gündüzleri ortalıkta pek fazla dolaşmazlar. Genellikle kenar kuytu bölgelerde saklanır ve dinlenirler.
Kalorifer böcekleri karanlıkta dolaşır besinlerine ulaşır. çok güçlü algılayıcıları vardır. Kalorifer böceklerinin yaşadığı ortama yabancı bir canlı geldiğinde bunu hemen fark ederler ve köşe bucak hemen saklanırlar.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 157 Cevap
  • Son Üye: aile