Asya

Kene İlaçlaması Hakkında Bilgi

Bu konu Asya tarafından 2 sene önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 5:15

Kene İlaçlaması Hakkında Bilgi

Deli Sevdam
Kene İlaçlaması Hakkında Bilgi

Kene

Kene haşeresi dünyanın birçok yerinde yaşayan ve canlılardan kan emerek beslenen böceklerdir. Yüzlerce türü olan kenelerin, karada ve suda yaşayan türleri vardır. Kene yapısı olarak birçok haşereden farklıdır. örnek vermek gerekirse, kenenin vücut yapılarına oranla çok küçük bir başı vardır. Esnek bir vücudu olan kene, kan emdikçe şişer. Kene haşeresinin bazı türlerinde göz yoktur. Farklı bir ağız yapısına sahip olan kene böceğinin, ağızlarında iğnesi ve kan emmesini sağlayan hortumları vardır.

Kene canlısının ağızlarında bulunan iğnenin özelliği, dışa doğru tırtıklı olması ve keskin olmasıdır. Kene kan emme işleminin ardından deri içerisine soktuğu iğnesini çıkarmak için bir sıvı bırakır. Bu sıvı kana karışarak insanlara bazı hastalıklar bulaştırır. Aynı zamanda kene hastalıklı bir canlıdan kan emdikten sonra, diğer bir canlı üzerinden kan emerken vücudunda taşıdığı hastalıklı kan, diğer canlının kanına karışır ve bu yolla da hastalık bulaştırır. Kene ısırması sonrası, insanlara birçok hastalık bulaşır fakat hastalığın boyutu kene türüne göre değişir. Kene ısırması sonucu insanlara bulaşan en tehlikeli hastalık kırım-kongo hastalığıdır. Bu hastalık özellikle son yıllarda ülkemizde de birçok insanın ölümüne neden olmuştur.

Bu iki örnekten de anlaşılabileceği gibi kene oldukça zararlı bir haşeredir. Kenelerin 8 adet ayağı vardır ve bu ayakların uçlarında, canlıların üzerine rahatlıkla tutunabilmelerini sağlayan vantuzları vardır. Türlerine göre boylarında değişkenlik gözüken kenelerin, ortalama boyları 10–15 mm kadardır. Kene haşeresi özellikle koyun, tavuk, keçi, inek, sığır, köpek, kedi, kuş ve fare gibi canlılar üzerinde sıkça bulunur. Beslenmesini ise bu canlılar üzerinden yapar. Keneler yumurtlama sistemi ile çoğalırlar. çiftleşme işlemi sonrası dişi kene yumurtalarını, hayvan ahırlarına ve yeşillik alanlara bırakır. Uygun sıcaklıkta yumurtalardan çıkan kene yavruları ilk olarak 6 ayaklı olurlar. Belli bir döneminin ardından 8 bacaklı olurlar.

Kene böceği, beslenmek için mutlaka kana ihtiyaç duyar. Bu nedenle canlıların üzerine tırmanarak kan emer. Emdiği kanı uzun süre bünyesinde depolayabilen keneler, belli bir süre açlığa dayanabilirler. Keneden korunmak oldukça zordur. çünkü üzerinize yapıştığı anda hemen iğnesini deri içerisine sokabilir. Kene haşeresinden korunmak için mutlaka kene ilaçlama uygulaması yaptırmalısınız. Bireysel olarak yapılan kene ilaçlama uygulaması hem ilaçlama yapan kişi, hem de çevresindeki canlılar için oldukça tehlikelidir. Kene ile mücadelede deneyimli ve ilaçlama konusunda eğitimli, ilaçlama personeline sahip mutlu ilaçlama şirketimizden kene ilaçlaması hakkında destek talep edebilirsiniz.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 157 Cevap
  • Son Üye: aile