Asya

Denizanaları Nasıl Çoğalır, Denizanası Nasıl Çoğalır

Bu konu Asya tarafından 2 sene önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 5:14

Denizanaları Nasıl Çoğalır, Denizanası Nasıl Çoğalır

Deli Sevdam
Denizanaları Nasıl Çoğalır, Denizanası Nasıl Çoğalır

Çoğalmaları yumurta ve sperm yoluyla eşeyli oluyor ama eşeysiz olarak da üreyebiliyorlar. Eşeysiz üreme bunlarda bölünerek çoğalma şeklindedir.

Medüz yetişkin denizanalarına denir.Erkek denizanası spremlerini suya bırakır,bu hücreler sudan dişinin vücudundaki oyuğa girer. Dişi, burada döllenen yumurtalarını daha sonra suya bırakır.

Denizanalarında eşeyli ve eşeysiz olmak üzere birbirini izleyen iki farklı çoğalma vardır. Eşeyli üreme aşaması ,dişi yumurta hücrelerinin erkeğin sperm hücrelerince döllenmesidir. Gövde kısmında bulunan eşeysel bezlerde bulunan üreme hücreleri suya dökülür ve yumurta suda döllenir. Döllenme sonucunda yumurta, önce larva sonra polip evrelerinden geçer. Yani yumurtadan çıkan larvalar polip olarak gelişim geçirdikten sonra bir denizanası halin gelebilirler. Bazen de polip olarak yaşamayı sürdürürler

Larva ileri de deniz anasına (medüze) dönüşecek bu küçücük canlıların yaşamı dişinin vücudunun dışında başlar. Döllenmiş denizanası yumurtaları çatladıklarında ortaya larvalar çıkar. Bu larvalar üzerlerinde bulunan saç biçimindeki siller yardımıyla yüzmeye başlar ve sudaki mikroskobik canlılarla beslenirler. Daha sonra bu larvalar polip aşamasına geçerler.


Cevap: Denizanaları Nasıl Çoğalır, Denizanası Nasıl Çoğalır

Misafir Üye
Deniz anasında metagenez görülmez. Metagenez haploid evreyi diploid evrenin takip etmesidir. Deniz anasında polipte medüzde diploiddir.


Cevap: Denizanaları Nasıl Çoğalır, Denizanası Nasıl Çoğalır

Misafir Üye
Denizanaları eşeyli ürer fakat eşeysiz üreme şekli de vardir bölünrek ürer

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 177 Cevap
  • Son Üye: aile