Asya

Sonbaharda Açan Çiçekler

Bu konu Asya tarafından 1 sene önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 9:43

Sonbaharda Açan Çiçekler

gülperi
Sonbahar Çiçekleri
sonbahar çiçekleri nelerdir
güz çiçekleri

ZINNIA ELEGANS (ZİNYA)
Dik büyüyen, çalımsı, tek yıllık bir bitkidir Alttan itibaren dallanır, dallar ince ve dağınıktır Yeşil renkli karşılıklı yapraklar, sapsız, oval veya yürek şeklindedir. Çiçekler, güçlü çiçek sapları üzerinde tek tek bulunurlar. Beyaz pembe, kırmızı, sarı, mor renkli çiçeklerin çok güzel görüntüsü vardır.
Çiçeklenme mevsimi yaz ve sonbahardır. Boyu 50-70 cm olup, anavatanı Meksika’dır. Tam güneş veya çok aydınlık yerler, ılıman iklim ister. Soğuğa dayanıklıdır. Kireçli toprakları tercih eder, ama iyi işlenmiş organik maddece zengin, kireç ve fosfor içeren her toprakta yetişir. Dallanmayı teşvik etmek için, tomurcuklar koparılıp uzaklaştırılmalıdır. Sık ve bol su ister. Cam altında veya direk bahçelere ilkbahar ekimi ile üretilir.
ALYSSUM MARITIMUM (KUDUZOTU)
Çok yıllık, yayılıcı, odunsu sapları bulunan ve nadir olarak 20 cm’ye kadar boylanabilen bir bitkidir. Sapa direk bağlı olan yapraklar dar ve beyazımsı saç şeklindedir. Bal kokulu küçük çiçekler, beyaz ve pembemsi renktedir Bunlar sap üzerinde terminal durumlu ve yoğun salkımlar hafinde yer alır. Çiçeklenme mevsimi yaz veya sonbahar ortalarıdır. Anavatanı Avrupa ve Batı Asya’dır.
Bol ışık alan ortamlarda iyi gelişir. Ancak, gerektiğinde kısmen gölge olan yerlerde de yetişebilir. Hafif ve iyi drene edilmiş toprak ister Sadece çok kurak havalarda sulamak gerekir. Yaz mevsimi içinde çiçek parterlerinde, kaya bahçelerinde ve/a çit başlama ve bitiş noktalarında kullanıldığı gibi. duvar dipleriyle, taş döşeme yollarının derzlerine de ekilebilir İlkbaharda tohumla üretilir.

CALENDULA OFFICINALIS (PORTAKAL NERGİSİ)

Dipten çok fazla dallanan, çok yıllık bir bitkidir. Açık yeşil yapraklar almaşık, sapsız ve spatül-dikdörtgen şekillidir. Bütün bitki, dokunulduğunda dışarıya keskin kokulu, yapışkan bir sıvı salan tüylerle kaplıdır. Çiçeklenme mevsimi ilkbahar, yaz ve sonbahardır. Boyu 20-40cm olup, anavatanı Güney Avrupa’dır.
Güneşi sever. Az çok soğuk havaya dayanır, ama ağır donlara dayanamaz. Her tip toprakta yetişir. Düzenli bir sulama, organik ve sıvı besinlerile iyi sonuçlar elde edilir. Yetiştirilmesi kolaydır. Donlar geçtikten sonra doğrudan bahçeye veya cam seralarda saksılara tohum ekimi ile üretilir. Minimum sıcaklık isteği 4 °C’dir.
DAHLIA SP. (YILDIZ ÇİÇEĞİ)
Çok yıllık, yumru köklü bu bitkinin 20 cinsi vardır. Fakat, kültüre alınanların hemen hepsi bahçe orijinli olanlardır. Bunların tümünün genel karakteristiği, yumrulu kök sistemi, yeşil yapraklar, büyük ve gösterişli çiçekle beyazdan krem, sarı, pembe, kırmızı, mor ve bronza kadar değişik renklerdir.
Çiçeklenme mevsimi yaz sonu ve sonbahardır. Çiçeklenme süresini uzatmak için, ölü çiçekler düzenli olarak ayıklanmalıdır. Açık ve güneşli ortamları sever. Birkaç hafta boyunca humusla iyice gübrelenmiş ağır topraklarda iyi yetişir. Sadece kurak havalarda sulanmalıdır. Kök soğanlarının ayrılması veya ilkbaharda yumuşak genç sürgünler. köklendirilmesiyle üretilir. Bazı türleri ise tohumla çoğaltılır.

ABELIA GRANDFLORA(ABELYA)

Çiçek açma zamanı Temmuz-Ekim arasıdır.Dağınık tepe yapar 2-3m boy yapar. -10oC dereceye kadar dayanır. Sıcak iklimlerde hep yeşil, soğuk iklimlerde yaz yeşili veya yarı hep yeşil olan yapraklar 1.5-3 cm uzun, yumurta biçiminde kenarları hafif dişli, ucu sivri üst yüzü çok parlak koyu yeşil, alt yüzü açık parlak yeşil renklidir.Sonbahar renklenmesi kahverenkli veya kırmızımsıdır. Sürgünler ince tüylüdür.
BRASSICA OLERACEAACEPHALA (SÜS LAHANASI)
Kışın kendini gösteren bir bitkidir ve ışıklı yerleri sever. Toprağı orta derecede nemli yerleri sever. Baharda bozulmaya başlayan kışlık bir bitkidir.

CALENDULA OFFICINALIS (PORTAKAL NERGİZİ)

Ekim-Kasım aylarında çiçeklenmeye başlarlar. Mayıs ayının sonuna kadar çiçekli kalırlar. Soğuğa oldukça dayanıklıdırlar ve güneşli yerlerden hoşlanırlar.
BELLIS PERENNIS (ŞEKER TABAĞI)
Kasım ayında çiçeklenmeye başlayan şeker tabakları çok güzel renklenme yaparlar.Güneşli yada yarı gölge yerlerde yetişebilir ve nemli topraklardan hoşlanırlar. Bitki 16 cm boylanma gösterir.
VIAOLA X WITTROCKIANA (BAHÇE MENEKŞESİ)
Tek yıllık süs bitkileri içinde en canlı çiçek açanlar bahçe menekşeleridir. Kışın bahçelerimize harikulade renk verir. Bol çiçeklenme yapabilmesi için güneşli yerlere dikilmesi gerekir.Sarı, beyaz, bordo, mor, alacalı v.b. renkleri mevcuttur. Ekim-Mayıs arası çiçeklidir.
PRIMULA VULGARIS (ÇUHA ÇİÇEĞİ)
Bahçeye en güzel rengi veren çuhalar muhteşem renklere sahiptir: Pembe, kırmızı, eflatun, beyaz, sarı, turuncu gibi. Kışın açan çiçekleri baharın sonlarına kadar kendini gösterir. Kasım_Mayıs arası çiçeklidir.
RUDBECKIA HIRTA (RUDBEKYA-GÜNEŞ ŞAPKASI)
Tek yıllık veya 2 yıllık olabilen dış mekan bahçe bitkilleridir.Sonbahara doğru açan çiçekleri koyu sarı renkli ortası kahverenklidir.
ASTER AMELLUS (SARAYPATI)
Gösterişli çiçekleri olan çok yıllık bir türdür. 50-60 cm boyludur ve sonbaharda çiçekleri kendini göstermeye başlar. Güneşli ve ışıklı yerleri severler.Normal bahçe toprağında iyi gelişirler.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 157 Cevap
  • Son Üye: aile